Żarówki edisona

Co to jest żarówka? Odpowiedź wydaje się oczywista: jest to źródło światła elektrycznego. Za twórcę żarówki uważa się Thomasa Edisona – amerykańskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Istotnie, to prawda: używane dzisiaj żarówki powstały na bazie tej opatentowanej w 1879 roku przez kierowany przez niego zespół. Ale już w I połowie XIX wieku podejmowano próby zastosowania elektryczności do oświetlania świata. Zadanie nie było wcale łatwe: należało dobrać odpowiednie włókno żarowe i uzyskać jak najwyższą próżnię, aby włókno się nie utleniało.

Pierwszym znanym wynalazcą żarówki był Francuz de Moleyns. Jego żarówka miała żarnik z platynowego drucika, który miękł i topił się pod wpływem gorąca. Następny konstruktorem był pochodzący z Niemiec nowojorski optyk, mechanik i zegarmistrz Henry Goebel. Pewnego wieczoru oświetlił swój sklep lampą łukową, która jednak nie była bezpiecznym urządzeniem. Kilka lat później wyprodukował bańki ze zwęglonymi włóknami bambusa, świecącymi pod wpływem prądu.

Żarówka węglowa wynaleziona w 1873 roku przez rosyjskiego fizyka Aleksandra Łodygina dawała silne światło i działała…… aż pół godziny. Anglik Joseph Wilson Swan już w 1848 zastosował w żarówce włókno węglowe, a 30 lat później uzyskał patent na żarówkę z włóknem z bambusa osadzonej na cokole bagnetowym. Jednak dopiero żarówka Edisona (różniąca się od swanowskiej użyciem gwintu zamiast cokołu) okazała się tą najlepszą i dała początek wszystkim rodzajom używanym obecnie. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia beż lamp. Wiele z nich posiada dekoracyjne żarówki edisona. Używane są w domach, biurach, fabrykach i samochodach, choć wymagają różnych rodzajów żarówek. Przecież nawet maleńkie lampki kontrolne stosowane w różnych urządzeniach – to też maleńkie żaróweczki. Podsumowując za twórcę żarówki uważa się Thomasa Edisona – amerykańskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Istotnie, to prawda: używane dzisiaj żarówki powstały na bazie tej opatentowanej w 1879 roku przez kierowany przez niego zespół.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *