Wszystko o żelkach

Niewątpliwie najpopularniejszym ze słodyczy przez lata stał się niepozorny żelek. Wszyscy je kochamy, jednak mało kto z nas wie, skąd pochodzą i jak powstały. Zapraszamy zatem do lektury.

Żelki to rodzaj cukierków z galaretki. Na skalę przemysłową żelki wytwarzane są głównie z syropu glukozowego, cukru buraczanego, wody i soków oraz żelatyny. Zamiast żelatyny do ich wytwarzania może obecnie posłużyć także agar i pektyny. Różne ich smaki i rodzaje możemy znaleźć na https://www.kuri.com.pl/zelki,c1.html.

Co było przed żelkami?

Zanim powstały przepyszne żelki, starożytni Grecy i Rzymianie zajadali się owocowymi koktajlami oraz ciastkami z daktyli. Nie odmawiali też sobie soczystego winogrona i ciast obficie nasączonych miodem. Z kolei w średniowieczu Europejczycy odkryli pierniki, które w zasadzie do dziś goszczą – choć raczej święta, ale jednak – na naszych stołach. Kolejne stulecia przyniosły światu kakao i czekoladę, a to wszystko dzięki wielkim podróżom i odkrywaniu świata, za co wszyscy jesteśmy dozgonnie wdzięczni. Jak widać od zarania dziejów ludzie starali się osładzać swoje życie nie zważając na koszty. Do produkcji łakoci i smakołyków używano szeroko cukru trzcinowego, niegdyś bardzo drogiego składnika, który specjalnie sprowadzano z krajów arabskich. Nic więc dziwnego, że wszyscy odetchnęli z ulgą, kiedy na początku XIX wieku wymyślono produkcję cukru z łatwo dostępnego buraka cukrowego. Co to oznaczało?

Dzięki burakom cukrowym powstały żelki

W XIX wieku cukiernicy wymyślili unikatowy przepis, dzięki któremu możemy cieszyć nasze podniebienia pysznymi łakociami. Wszystko przez połączenie cukru z żywicą jednego z gatunku drzew akacjowych, który dziś znamy jako gumę arabską. Proces wyglądał tak, że oczyszczoną żywicę podgrzewano z cukrem, po czym dodawano różne owoce i substancje smakowe. Za pomocą tego sposobu w ten sposób narodziły się słodycze o gumowej konsystencji, czyli uwielbiane przez nas żelki!

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *