Jak zaplanować instalację elektryczną?

Planując nasz przyszły dom, możemy łatwo zaplanować nie tylko funkcjonalność każdego pomieszczenia, ale również przebieg samej instalacji elektrycznej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jej rozkład ma duże znaczenie. Oto, na co warto zwracać uwagę.

Schemat instalacji elektrycznej to jeden z elementów dokumentacji budowlanej, który powinien zostać sporządzony przez specjalistę. W sieci jest wiele ofert, jednak najlepiej wybrać doświadczonego profesjonalistę, jak elektryk Kraków. Elektryk weźmie pod uwagę rozplanowanie pomieszczeń i wyznaczy odpowiedni przebieg przewodów, osobne obwody dla urządzeń pobierających dużo energii, punkty świetlne i gniazda wtyczkowe. Zależnie od ilości urządzeń elektrycznych, jakie będą używane przez domowników, fachowiec zaplanuje odpowiednią moc przyłączeniową.

Kuchnia

Jeśli chcemy urządzić wyspę, istotne jest właściwe wyposażenie jej w energię elektryczną. Otóż przewód zasilający urządzenia na blacie najlepiej poprowadzić pod podłogą, a gniazdo elektryczne umieścić pod panelem lub deską podłogową. Urządzeniom, jak płyta indukcyjna, piekarnik czy zmywarka najlepiej zarezerwować osobne obwody. Z kolei gniazda elektryczne do lodówki, zamrażarki, okapu czy urządzeń kuchennych można ukryć lub odpowiednio zasłonić, co wpływa korzystnie na estetykę całego pomieszczenia. Należy myśleć przyszłościowo i poprowadzić przewody w ścianach w specjalnych rurkach instalacyjnych, w których w miarę potrzeb zmieszczą się kolejne kable, przez co dołączenie nowych urządzeń nie sprawi żadnych problemów.

Łazienka

Dzięki możliwości precyzyjnego rozplanowania i rozmieszczenia elementów instalacji elektrycznej w łazience zapewnimy sobie komfort użytkowania poszczególnych urządzeń oraz bezpieczeństwo. Z powodu specyficznych warunków panujących w łazience, jak wilgoć, rozmieszczenie gniazd elektrycznych nie powinno być przypadkowe. Oznacza to, że osobny obwód powinien zasilać takie urządzenia, jak przepływowy ogrzewacz wody. Najlepiej jeśli dla urządzeń, jak pralka czy suszarka przeznaczymy zupełnie osobne pomieszczenie, gdzie urządzimy np. pralnię. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego rozmieszczenie gniazd elektrycznych dla poszczególnych sprzętów powinno uwzględnić strefy łazienki, uzależnionych od ich kontaktu z wodą. I tak np. strefa zero to ta najbliżej wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej, gdzie nie powinno umiejscawiać się żadnych gniazd elektrycznych, nawet tych bryzgoszczelnych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *