Jak utrzymać zęby w dobrej kondycji?

Dbałość o higienę jamy ustnej to niezwykle ważna rzecz. Niestety dla wielu z nas polega ona jedynie na szczotkowaniu zębów a odpowiednie dbanie o nasz uśmiech to kwestia fundamentalna. Codzienna higiena jamy ustnej dopiero zaczyna całą pracę, a przy tym powinna polegać również na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, do których włókna szczoteczki nie są w stanie dotrzeć. Jednym z najważniejszych czynników jest profilaktyka zęba, na którą składają się wizyty kontrolne u stomatologa. Odwiedzając gabinet Dr Baron, znajdziemy tam fachową pomoc i skontrolujemy stan naszego uzębienia.

Zabieg czyszczenia zębów oferowany w gabinecie Dr Baron, obejmuje skaling oraz planing. Są to zabiegi gwarantujące zachowanie zdrowych zębów oraz dziąseł aż do późnej starości. Procedura czyszczenia zębów uzupełniona jest o zabieg polishingu, fluoryzacji oraz instruktaż higieny jamy ustnej dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Tym sposobem efekt będzie utrzymywać się przez długi czas. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Skaling, czyli usuwanie kamienia

Jest to zabieg, który polega na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego. Otóż na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna, która mineralizuje się już po 3-4 dniach, pomimo codziennego szczotkowania zębów. Tworzą ją bakterie, czyli substancje zawarte w ślinie i resztki spożywanych pokarmów. Na oczątku osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. W sytuacji, gdy nie jest regularnie usuwany zaczyna ciemnieć a uśmiech traci swoją naturalną biel. Powstały kamień nazębny może prowadzić nawet do zapaleń dziąseł i dać początek paradontozie. Należy więc go usunąć. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku lub częściej. Sam zabieg wykonywany jest za pomocą ultradźwięków a jego dopełnieniem jest wygładzenie, czyli polishing oczyszczonej powierzchni zęba.

Lakierowanie zębów

Jest to zabieg pokrywania powierzchni zębów lakierem o wysokim stężeniu fluoru za pomocą specjalnych aplikatorów. Lakier taki przyczepia się do powierzchni szkliwa i stopniowo uwalnia fluor. U dzieci lakierowanie zalecane jest co 3 miesiące, z kolei u dorosłych raz na pół roku. Procedurę wykonuje się w celu znoszenia nadwrażliwości pozabiegowej, do leczenia demineralizacji szkliwa, w trakcie leczenia ortodontycznego oraz u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zmian próchnicowych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *