Czy warto być copywriterem?

Kim jest Copywriter i czym się zajmuje?

Jeśli to pytanie pojawią się w Twojej głowie i często zastanawiasz się od czego zacząć, może ten wpis jest dla Ciebie. Copywriter to dość nowy zawód w Polsce. Coraz więcej firm poszukuje profesjonalnych „ tekściarzy”.

W języku polskim możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego słowa. Możemy jedynie znaleźć etiologię dwóch słów. Copy nie ma nic wspólnego z kopiowaniem, oznacza office-625892_1920napisany materiał, który jest przeznaczony do druku. Writter z kolej to pisarz, twórca. Jeśli połączymy znaczenia tych słów otrzymamy definicje, czyli osoba, która przygotowuje treści do publikacji w sieci, czasopismach, spotów reklamowych, blogach itp. Jest to pojęcie dość szerokie, ponieważ mieści ono w sobie zawód redaktora, pracownika agencji reklamowej oraz dziennikarza.

Na polskim rynku Copywritter to zazwyczaj osoba pracująca w agencji marketingowej lub jako freelancer. Osoby, które zaczynają pracę zazwyczaj zarabiają mało, a swoje doświadczenie budują na tekstach zapleczowych, pisaniu precli, opisów produktów i usług, lub tekstach SEO. Warto jednak mieć na uwadze, fakt, że każdy tekst napisany jest nowym doświadczeniem, które pozwala się zorientować w specyfice tej pracy. Pisanie tekstów za stawkę 3 zł za 1000 znaków jest dość marne, natomiast takie zlecenia są szansą na zbudowanie sobie własnego portfolio. W tej pracy musimy pamiętać, że większość zdolności nabywamy poprzez doświadczenie. Nigdy nie wiadomo, czy osoba, która proponuje Ci małe zlecenie, za chwilę nie zaproponuje Ci czegoś większego lub poleci Cię komuś innemu. Jak to mówią ziarenko do ziarenka…. a uzbiera się całkiem niezła sumka. Z małych zleceń na koniec miesiąca można uzbierać całkiem niezłą wypłatę.

Doświadczony Copywriter zarabia średnio około 2100 zł, jeśli weźmiemy pod uwagę umowę o pracę. Zazwyczaj zarobki zaczynają się od 1600 zł i do przedziału 2600 zł uznaje się je za średnie, ale dobre. W niektórych miastach, np. w Warszawie Copywriterzy zarabiają około 7500 zł. Bardzo dużo zależy od firmy, która zatrudnia pracownika. Średnio największe zarobki są w województwie mazowieckim – 3500 zł, najmniejsze z kolei w województwie podkarpackim, kujawsko – pomorskim i podlaskim, tutaj średnie zarobki miesięcznie wynoszą 2000 zł.

Jeśli uważasz, że ta praca jest dla Ciebie, zacznij budować swoje portfolio już dziś.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *