Przygotowanie do badań USG

Większość osób kojarzy badania ultrasonograficzne z ciążą. To dzięki skanom USG oczekująca potomka matka może zobaczyć go po raz pierwszy. Jednak tego rodzaju badania mają wiele innych zastosowań. Nasz lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne, jeśli mamy bóle, obrzęki lub inne objawy, które wymagają dokładnego obejrzenia narządów. USG pozwala zdiagnozować zmiany między innymi w pęcherzu, woreczku żółciowym, nerkach, wątrobie, jajnikach, trzustce, śledzionie, tarczycy, jądrach, macicy oraz naczyniach krwionośnych. Szeroki zakres tego typu badań proponują gabinety. Obejmują one również badanie węzłów chłonnych oraz blizn.

Jak przygotować się do USG?

Kroki, które należy wykonać, aby przygotować się do USG, zależą w znacznej mierze od badanego obszaru lub organu. Lekarz może zalecić, aby nie spożywać pokarmów do 12 godzin przed USG, zwłaszcza gdy badany jest nasz brzuch. Niestrawione jedzenie może po prostu blokować fale dźwiękowe, co utrudnia technikowi uzyskanie wyraźnego obrazu.

Jeżeli czeka nas badanie pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki lub śledziony, możemy zjeść posiłek beztłuszczowy wieczorem przed badaniem, a do zabiegu przystąpić na czczo. W tym czasie Możemy jednak pić wodę i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku innych badań zostaniemy poproszeni o wypicie dużej ilości wody i utrzymanie moczu, aby pęcherz był pełny i lepiej widoczny. Tak należy przygotować się np. do badania USG prostaty.

Pamiętajmy, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich lekach na receptę, lekach dostępnych bez recepty lub suplementach ziołowych, które bierzemy. Wszystko to może mieć wpływ na wynik badania. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i rozwiać wszelkie wątpliwości przed przystąpieniem do badania. Nie bójmy się zadawać pytań.

USG niesie minimalne ryzyko. W odróżnieniu od skanów rentgenowskich czy tomografii komputerowej, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania. Z tego powodu są one preferowaną metodą badania rozwijającego się płodu w czasie ciąży. Nie są w żaden sposób szkodliwe, a samo badanie jest krótkie i bezbolesne.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *