Dzieje lizaka

W słodkiej rzeczywistości każdy znajdzie lizaka odpowiadające jego gustom. Znajdziemy nawet lizaki okazyjne, tworzone specjalnie z okazji np. Walentynek czy Halloween. Niektóre cukiernicze twory, jak piękne serca czy specjalne figurki sklepu, są tak piękne, że równie dobrze można postawić je na półce i podziwiać. W tekście wyjaśniamy jak doszło do powstania tego uwielbianego przez wszystkich cukierka.

Dzisiaj lizaki to jedne z najbardziej zróżnicowanych i najlepiej sprzedających się rodzajów cukierków. Zastanawialiście się skąd wzięła się ta słodka uczta na patyku i jaka jest jej historia? Jeśli tak, zapraszamy do lektury.

Początek lizaka

Prekursor współczesnych lizaków wywodzi się ze starożytnej Afryki i Azji. Uważa się, że starożytni Chińczycy, Arabowie i Egipcjanie produkowali słodycze z owoców i orzechów, które potem kandyzowali w miodzie i wkładali w nie patyczki, aby ułatwić sobie jedzenie. W średniowieczu szlachta zajadała się gotowanym cukrem umieszczanym na specjalnych patyczkach. W XVII w., gdy cukier stał się powszechnie dostępny w Europie, przysmaki na patykach stały się bardziej popularne m.in. w Anglii. Z kolei w Ameryce historia lizaka przebiegała alternatywnie. Słynne lollipops wynaleziono podczas amerykańskiej wojny domowej, kiedy George Smith z New Haven w Connecticut był pierwszym, który wynalazł lollipop w nowoczesnym stylu w 1908 r. Wykorzystał on pomysł umieszczania cukierków na patyku po to, aby ułatwić ich jedzenie.

Automatyzacja produkcji

Z początkiem automatyzacji w XX w., pojawił się lizak, w takiej formie, jaką dzisiaj znamy. W 1908 r. w Racine w stanie Wisconsin firma Racine Confectionery Machine Company wprowadziła pierwszą zautomatyzowaną produkcję lizaków z użyciem maszyny, która umieszczała twarde cukierki na końcu patyczka z szybkością 2400 patyczków na godzinę. W 1912 r. rosyjski imigrant Samuel Born skonstruował maszynę, która uprościła cały proces produkcji słodyczy. Miasto San Francisco uznało jego rozwiązanie za tak innowacyjne, że w 1916 r. przyznano mu klucze do miasta. Widać więc wyraźnie, że ciężko wskazać pierwszego twórcę lizaków, jednak jedno jest pewne – lizaki w ciągu zaledwie kilkunastu lat podbiły cały świat.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *