30
mar

Profesjonalny aparat do destylacji

Dzięki usprawnionemu procesowi destylacji otrzymaliśmy możliwość uzyskania czystego i mocnego alkoholu w warunkach domowych. Otóż przy użyciu odpowiedniego sprzętu możemy uzyskać nawet 94% stężenia. Warto dodać, że tego rodzaju efekt osiągają nie tylko światowej klasy destylarnie wódki czy whiskey. Nie bez powodu mówi się, że bimber to nasz alkohol narodowy, a za jego produkcję w większości odpowiadają domowi właśnie użytkownicy. Jak zająć się jego produkcją?

W tekście wyjaśniamy, jak działa aparatura do bimbru, która umożliwia destylację. Opiszemy alembiki do użytku domowego i wskażemy, które z nich są najlepsze.

Jak wygląda proces destylacji?

Destylację alkoholu umożliwia temperatura wrzenia alkoholu, która jest niższa od temperatury wrzenia wody. W trakcie całego procesu wywar, który jest umieszczony w tzw. naczyniu warzelniczym (alembiku) podgrzewany jest do temperatury około 80 stopni Celsjusza od 5 do 7 godzin. Opary alkoholu unoszą się do góry alembika i zostają tam skondensowane. Następnie trafiają do zbiornika na spirytus. Po opisanym procesie destylacji na dnie alembiku pozostaje jedynie woda destylowana. Wodę tą można z powodzeniem wykorzystać do celów kosmetycznych, ponieważ jest jałowa i nie zawiera żadnych minerałów. W profesjonalnych destylarniach korzysta się z alembików, w których mieści się nawet 20 tysięcy litrów zacieru, podgrzewane przez specjalne kotły parowe. Z kolei przy produkcji domowej, wystarczy miedziany alembik, który trzeba postawić na palnik.

Profesjonalne alembiki

Istnieje kilka sposobów na destylację alkoholową. Jedną z nich jest tzw. metoda garnkowa, którą z powodzeniem stosowano dekady temu. Obecnie nie musimy już dokonywać różnych sztuczek nad garnkiem, aby uzyskać czysty i mocny alkohol. Pomogą nam w tym sklepy branżowe, w których kupimy rodzaj sprzętu dostosowany do konkretnych potrzeb. Dzięki alembikom zyskujemy gwarancję, że po zaledwie jednym procesie destylacji uzyskamy najlepszy jakościowo aromatyczny bimber. Takiej pewności nie zaoferuje nam metoda garnkowa.